Živé vysielanie prednášok Učíme pre život 2025

Živé vysielanie prednášok Učíme pre život 2025

Učíme pre život: Prvýkrát možnosť pripojiť sa online!

Na 15. ročníku konferencie Učíme pre život prinesieme po prvýkrát možnosť pozrieť si prednášky z pohodlia vášho domova. Naživo budeme vysielať celý program vo veľkej sále. Začíname v piatok 21. marca o 14:00.

Zažite s nami tento výnimočný ročník, na ktorom budeme oslavovať pätnásť rokov inšpiratívnych stretnutí, zdieľania vedomostí a príkladov dobrej praxe. Pozrieme sa na päť kľúčových momentov z našej minulosti a zároveň načrtneme desať vízií pre budúcnosť vzdelávania.

Online stream si môžete spustiť tu: https://www.youtube.com/live/74hS28wPH6c 

Streamovanie prebehne v reálnom čase naživo, nebude možné si ho pozrieť neskôr zo záznamu. Je potrebné stabilné internetové pripojenie. Na vaše otázky radi odpovieme cez skolenia@indicia.sk alebo telefonicky 0940 641 812.

PROGRAM VO VEĽKEJ SÁLE

Piatok

14:00 - 14:45 Peter Bero: Čo očakáva život od škôl?

Pred 15 rokmi som mal jasné predstavy o tom, čo by mala škola dať deťom. Dnes môžeme zhodnotiť, či sa naplnili. Nebude to úplne optimistické hodnotenie, preto sa zamyslím, či chyba nebola v týchto predstavách, a či nenastal čas vytvoriť nové, jasnejšie predstavy o vzdelávaní.

15:15 - 16:15 Vladimír Burjan: Sedem P, ktoré rozhodujú o tom, akým ste učiteľom

Niektorí učitelia sú obľúbení a dosahujú dobré výsledky, iní sa v triede trápia a ich výsledky sú slabé. Celý život si kladiem otázku, čím to je. V roku 2017 som v jednej prednáške pomenoval šesť najdôležitejších faktorov. O osem rokov neskôr cítim, že zoznam potrebuje aktualizáciu.

16:45 - 18:15 Eva Nečasová: Vzdelávanie v ére umelej inteligencie

Aké zmeny prináša umelá inteligencia do vzdelávania a ako ju v školách uchopiť tak, aby bola čo najväčším prínosom? Predstavíme konkrétne materiály, metódy a stratégie pre výučbu. 

Sobota

8:30 - 9:15 Ivan Kalaš: Mare Digitalis: Plávame dobrým smerom? 

Už pridlho sa skrývame za výhovorku o tom, ako rýchlo sa vyvíjajú digitálne technológie a informatika a ako im nestíhame s didaktikou a vzdelávacím obsahom. Občas sa však vynorme na breh, nadýchnime a zapremýšľajme. Čo dnes chceme so žiakmi robiť lepšie a inak? Dať im z tohto mora zopár ulovených rýb? Alebo ich naučiť, ako si pomôcť s udicou?

9:45 - 11:15 Dagmar Môťovská, Peter Halák, Anna Čamajová: Mýty a realita výučby matematiky, ktorá mení slovenské školy

V príspevku sa pozrieme na Hejného metódu vyučovania matematiky z viacerých uhlov – od učiteľov, ktorí zažili jej transformačnú silu, cez bývalých žiakov, až po odborníkov z praxe. Rozoberieme mýty o tejto metóde a ukážeme, ako skutočne ovplyvňuje učenie, motiváciu a rozvoj žiakov.

11:45 - 12:30 Ľubica Noščáková: Viac len než učivo

Snažíme sa pripraviť žiakov na život, no svet sa mení tak rýchlo, že nevieme, čo budú potrebovať o 10-20 rokov. Dospelí nám vracajú odpovede o okamihoch, keď sa učili viac než len učivo. Prednáška ukáže príklady a prinesie reflexie žiakov po rokoch.

14:45 - 15:30 Mária Orlovská: Kurikulárna reforma v medzinárodnom kontexte – OECD Education 2030

OECD Education 2030 podporuje krajiny v zdieľaní poznatkov o zavádzaní zmien vo vzdelávaní a zapája rôznych aktérov (vlády, školských lídrov, učiteľov, žiakov, výskumníkov). Výsledkom je Learning Compass, ktorý predstavuje kompetencie potrebné pre úspech žiakov v budúcnosti.

16:00 - 16:45 Peter Vesterbacka: Nič nie je nemožné

Vzdelanie je základ všetkého. Vzdelanie bez podnikavosti nie je ničím. Mladí ľudia sú budúcnosť, investujme do budúcnosti. (Príspevok bude v anglickom jazyku.)

17:15 - 18:00 Mari Pirkkala: Fínske stredné školstvo: Pohoda učiteľov, vedenie a tímová spolupráca 

Riaditeľka fínskej strednej školy predstaví silné stránky fínskeho vzdelávania, ako sú rovnosť, individualizovaná podpora žiakov a kvalitné vedenie. Zameria sa na pohodu učiteľov, tvorbu pozitívneho pracovného prostredia a budovanie tímovej spolupráce, ktoré robia fínske školy jedinečné. (Príspevok bude v anglickom jazyku.)

Nedeľa

8:30 - 10:00 Tibor Hujdič: Kľúče k slovenčine – keď slovenčina dáva zmysel už od prvého ročníka!

Ako naučiť deti nielen čítať a písať, ale aj premýšľať nad textom, tvoriť vlastné príbehy a sebavedomo komunikovať? Kľúče k slovenčine predstavujú moderný a premyslený systém, ktorý uľahčuje učenie aj učenie sa – a pritom deti baví! V tomto príspevku nahliadneme do materiálov pre prvákov a ukážeme, ako na to. Predstavíme lekcie, ktoré rozvíjajú komunikáciu a kritické myslenie už od prvého ročníka, a podelíme sa o skúsenosti učiteľov, ktorí už „Kľúče“ skúšali v triedach.

10:30 - 11:15 Zuzana Herbrychová: Čo si ŠVP už dávno nepýta, no napriek tomu to robíme

Učíme veci, ktoré už ŠVP nepýta, ale nejako nám zostali. Zvyk, nostalgia alebo obavy, že bez nich to nejde? Pozrieme sa na školské rituály a otvoríme otázku: nie je čas to zmeniť? A ako to zmeniť? Spoločne sa zamyslíme, čo všetko na hodinách slovenského jazyka robíme najmä „zo zotrvačnosti“.

11:45 - 12:30 Záver konferencie

Zhodnotíme 15 rokov konferencie a zamyslíme sa nad tým, ako bude slovenské vzdelávanie vyzerať o ďalších 15 rokov.